Öyle Olsa

İnsanlar iyi de olabilir kötü de. Biraz da bize bağlıdır bu bana göre. Düşünüyorum da, sırf ben daha iyi biri olamadığım için iyi olanlar var. Sırf biz kötü olmadık diye kötü saydıklarımız var. Olabilir mi? Olabilir. Ya da tam tam tersi olabilir… 

“Sebepsiz sonuç yoktur. ”Determinizm bunu söyler. Katılıyorum. Katılmayanlar ise belirsizlik ilkesiyle karşı çıkmışlar buna. Onlar da bir süre sonra anlamışlardır herhalde; bir sürü doğru olabildiğini ama gerçeğin tek olduğunu. Ya da anlayacaklardır. Sonucunu görmediğimiz için yaşanan şeylerin sebepsiz olmadığını. Her şeyin bir sebebi vardır ve bizi ilgilendiren kısmı sonucundan hoşlanmadıysak eğer ve çok beğendiysek sebeplerini bilmek isteyişimizdir. Ki bunun da sebebi bir daha yaşamak durumunda kalırsak hazırlıklı olma isteğimizdir.

Yaşamak durumunda kalırsak… Yaşarsak yerine böylesine uzun bir cümle kurmak. Bu bile sebep aradığımızı gösterir bize. Benim seçimlerimle geldim bu sonuca diyemeyiz kendimize. Birini suçlamak isteriz. Bir şeyi sebep gösteririz. Oysa sebep zaten hep vardır. Onu seçmek ve sonuca varmaktır asıl eylem. Bazen görürüz onu ve seçeriz. Bazen de burnumuzun ucundadır ama göremeyiz. Her nasıl olursa olsun, bilinçli ya da değil, bizim seçimlerimizle oluşur sonuçlarımız. Onu kabullenip yolu yürümek lazımdır. Doğru olmayabilir seçimimiz, sonuç da doğru olmayabilir ama gerçektir. Tıpkı ölüm gibi. Her zaman doğru gelmeyebilir fakat yaşamak kadar gerçektir. Sonucunda ölüm var diye yaşamayalım mı? Veya nasıl olsa ölüm var diye yaşamaktan vaz mı geçelim, ne yapalım?

Felsefe bilmem ben ama sonucu ölüm olsa da yaşamak olmalıdır hedefim, onu iyi bilirim. Ölüm apayrı bir süreçtir. Kimsenin aslında bilmediği ancak bildiğini iddia ettiği. Bizler tutunabileceğimiz gerçekler arıyoruz. Yalan varsa bir yerde inanmayı yahut inanmamayı seçiyoruz. 

Tercihler sonucu belirlemiyor aslında. Biz inandık diye doğru da olmuyor. Sadece gerçek oluyor, biz bunu göremiyoruz. O gerçek zaten hep var olan tek gerçektir. Biz onu biz yarattık, biz bulduk sanıyoruz. Nefessiz kalınca ölüyoruz diye, nefes alıp vermeyi yaşamak sandığımız gibi…

Bir cevap yazın

error: Paylaşmak için izin aldın mı???